KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota podczas Salonu Motoryzacyjnego Paris Motor Show 2012 – NOWY AURIS

19-09-12

Podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu Toyota zaprezentowała nowy model Auris, którz wspólnie ze zmodernizowanym vanem Verso rozpoczyna ofensywę koncernu na europejskim rynku samochodów kompaktowych.

 

  • Zupełnie nowy projekt nadwozia z dynamiczną i wyrazistą przednią częścią pojazdu;
  • Wysokiej jakości materiały i przemyślane rozwiązania w funkcjonalnym wnętrzu;
  • Niska masa, nowy projekt podwozia i rozwiązań aerodynamicznych w celu uzyskania dynamicznego prowadzenia i niskiego zużycia paliwa;
  • Nowe elementy wyposażenia;
  • Planowany udział wersji silnikowych: 1/3 napęd hybrydowy, 1/3 silniki benzynowe, 1/3 silniki Diesla;

 

1. Odbudowa pozycji w segmencie C

Nowa Toyota Auris jest pierwszym i kluczowym krokiem Toyoty w ofensywie na europejskim rynku samochodów kompaktowych. Model prezentowany przez koncern podczas Salonu Motoryzacyjnego w Paryżu jest bardziej dynamicznie zaprojektowany, lepiej wyposażony i niezwykle tani w eksploatacji.

Nowa generacja jest wyrazem dążenia Toyoty do projektowania atrakcyjnych, wyrazistych i dynamicznych samochodów, bazując na wieloletniej reputacji koncernu produkującego niezawodne pojazdy o najwyższej jakości wykonania.

Flagową wersją nowego Aurisa będzie model z napędem hybrydowym Toyota Hybrid Synergy Drive, wyróżniający się na tle innych samochodów kompaktowych nie tylko komfortem jazdy i dynamiką, ale przede wszystkim najniższym całkowitym kosztem utrzymania pojazdu.

Toyota jest dziś światowym liderem w produkcji samochodów kompaktowych, sprzedając od 1966 roku, kiedy debiutowała pierwsza generacja Corolli, ponad 39 milionów egzemplarzy w 140 krajach świata. W 2010 roku Toyota Auris była pierwszym w historii samochodem w segmencie C z dostępnymi trzema rodzajami napędu.

Nowy Auris został zaprojektowany z myślą o Europie, jego największym rynku. Produkcja będzie odbywała się w Toyota Motor Manufacturing UK, obok wytwarzanego w tych samych zakładach Avensisa.

2. Większe wymiary i przestronność wnętrza

Długość całkowita Aurisa wzrosła o 30 mm, przy niezmienionym rozstawie osi na poziomie 2 600 mm. Przedni i tylny zwis zwiększył się zaledwie o 15 mm, czyniąc z Aurisa jeden z najbardziej kompaktowych pojazdów w segmecie C.

Jednocześnie wysokość nadwozia została zmniejszona aż o 55 mm, przez co nowy Auris staje się najniższym pojazdem kompaktowym na rynku. Zmiany te zaowocowały wyraźną poprawą aerodynamiki, niższym zużyciem paliwa i bardziej dynamicznym prowadzeniem.

Dzięki zastosowaniu w konstrukcji samochodu stali o wysokiej odporności na rozciąganie, inżynierom Toyoty udało się zmniejszyć masę nowego Aurisa o 40 kg, oraz zdecydowanie obniżyć środek ciężkości pojazdu. Fotele są teraz zamontowane o 40 mm niżej niż do tej pory, a kolumna kierownica ma nachylenie o 2 stopnie mniejsze, przez co wyraźnie poprawiona została pozycja kierowcy.

Nowa konstrukcja foteli przednich daje pasażerom siedzącym z tyłu 20 mm więcej miejsca na nogi. Wszystkie wersje pojazdu, w tym z napędem hybrydowym, mają bagażnik o pojemności 360 litrów.

3. Więcej dynamiki w projekcie nadwozia

W porównaniu do poprzednika, nowy Auris jest wyraźnie niższy i bardziej dynamicznie zaprojektowany. Przednia część pojazdu została wykonana zgodnie z językiem stylistycznym Toyoty Under Priority i Keen Look, wyróżniającym się dużym trapezoidealnym grillem przednim i szeroko osadzonymi światłami z diodami do jazdy dziennej LED (standardowo we wszystkich wersjach wyposażenia).

Maska pojazdu została poprawodzona niżej niż do tej pory, schodząc do powiększonego logo koncernu umieszczonego w grillu centralnym. W przedniej części pojazdu wyróżnia się wykończenie detali chromem i czarnym lakierem fortepianowym.

Linia boczna nowego Aurisa jest również zdeycowanie bardziej dynamiczna, z przednią szybą łagodnie przechodzącą w linię dachu i wyraziście zaakcentowaną tylną częścią nadwozia. Lusterka boczne, umieszczone niżej niż do tej pory, oraz słupek B, są teraz także wykończone elementami chromowanymi i lakierem fortepianowym, nadając autu elegancki i dopracowany wygląd.

Prześwit pojazdu zmniejszył się o 10 mm, redukując przestrzeń między kołami a nadkolem. Wśród różnych wzorów kół, dostępne będą trzy rodzaje wielkości: 15-, 16- i 17-cali. Z tyłu pojazdu wyróżniają się światła zachodzące na linię boczną, standardowy spojler, oraz duży dyfuzor w zderzaku.

Nowy Auris będzie dostępny w 10 kolorach nadwozia, z których cztery są zupełnie nowe: szary, brązowy, ciemnostalowy, niebieski. Kolor biały-perłowy będzie dostępny wyłącznie w wersjach z napędem hybrydowym.

Najlepsza w klasie aerodynamika

Obniżenie wysokości pojazdu o 55 mm oraz redukcja o 4% powierzchni czołowej stały się punktem wyjścia do znaczącej poprawy aerodynamiki nowego Aurisa. Optymalnemu przebiegowi powietrza przez nadwozie sprzyja łagodna linia dachu i w pełni zintegrowany tylny spojler. Aerodynamikę wspomogło także obniżenie pojazdu o 10 mm i szereg osłon i spojlerów w jego podwoziu.

W rezultacie współczynnik oporu powietrza Aurisa zmalał z Cd 0.292 w poprzedniku, do zaledwie 0.28 w nowej generacji.

4. Wyższa jakość we wnętrzu

Oferując więcej miejsca i komfortu dla pasażerów, wnętrze nowego Aurisa jest także wyraźnie poprawione pod względem tzw. jakości odczuwanej. Wszystkie ikony, czcionki, podświetlenia i kolorystyka zostały zunifikowane w eleganckiej formie.

Zupełnie nowy projekt deski rozdzielczej tworzony był pod kątem maksymalnej funkcjonalnosci i jakości wykorzystanych materiałów. Kokpit jest teraz bardziej rozłożysty, co wzmacnia poczucie szerokości wnętrza. Zegary i konsola centralna w większym niż dotychczas stopniu zostały zorientowane na potrzeby kierowcy.

Detale wnętrza, takie jak otoczenie zegarów, konsola centralna, tunel wokół dźwigni zmiany biegów, czy klamki, zostały wykończone wysokiej jakości srebrno satynową fakturą.

Nawiewy klimatyzacji, panel audio, kierownica otrzymały jednolite, srebrne wykończenie. W wyższych wersjach wyposażenia deska rozdzielcza będzie obszyta skórą.

Projektanci wnętrza nowego Aurisa szczególną uwagę poświęcili jakości i fakturze materiałów wykorzystanych do jego budowy. Wszystkie elementy, których dotyka kierowca i pasażerowie zostały wykonane z miękkich materiałów, a kierownicę i dźwignię zmiany biegów obszyto wysokiej jakości skórą nappa z eleganckimi przeszyciami.

Z myślą o dalekich podróżach zupełnie nowy kształt zyskały fotele. W wersji Sport mają one dodatkowo wzmocnione podparcie boczne.

Przy wyższej jakości odczuwanej, wnętrze nowego Aurisa nie straciło nic ze swojej funkcjonalności. W środku znajdziemy obszerny schowek, oddzielny schowek na okulary, haczyki na ubrania, miejsce na monety, 4 uchwyty na puszki i butelki, przesuwany podłokietnik z miejscem na dokumenty, 3 gniazda 12-Volt, czy wyjście audio AUX.

5. Poprawiona dynamika jazdy

Wrażenia z jazdy nową Toyotą Auris dostarczają pasażerom więcej komfortu, a kierowcy większą przyjemność z prowadzenia. Mają na to wpływ elementy takie jak zwiększoną sztywność nadwozia, niżej położony środek ciężkości, pozycja za kierownicą, ograniczony poziom hałasu i szumów docierających do kabiny, czy zupełnie nowe wrażenia jezdne uzyskane dzięki zmianom w zawieszeniu.

Dzięki zmianom przeprowadzonym na etapie konstrukcyjnym, nowy Auris wyróżnia się wyraźnie większą precyzją prowadzenia, stabilnością przy wysokich prędkościach, oraz lepszym zachowaniem w zakręcie.

W wersjach z silnikami 1.33 i Dieslem 1.4 w tylnym zawieszeniu znajduje się belka skrętna, natomiast z silnikiem 1.6, Dieslem 2.0, oraz napędem hybrydowym łączy się rozwiązanie wielowahaczowe. Wyraźnie zmodyfikowane zostało także elektryczne wspomaganie kierownicy.

6. Efektywne silniki benzyonwe i Diesla

Wraz z rozwojem kolejnych wersji Aurisa, wyraźnie spadała średnia emisja CO2 modelu. W momencie debiutu w 2007 roku średnio wartość ta wynosiła 152 g/km. Obecnie, przy zupełnie nowej generacji Aurisa z trzema rodzajami napędu (silniki benzynowe, Diesla, oraz pełny napęd hybrydowy), średnia wartość emisji to zaledwie 109 g/km. Parametr ten ma istotne znaczenie podatkowe w wielu krajach europejskich.

W momencie debiutu nowej generacji, Toyota zakłada równy udział (po 1/3) każdej wersji napędowej (benzyna / Diesel / napęd hybrydowy) w całkowitej sprzedaży modelu w Europie. Pokazuje to nie tylko szeroki wybór, jaki będą mieli do dyspozycji Klienci Toyoty, ale także gwałtowny wzrost popularności napędu hybrydowego.

W gamie jednostek napędowych znajdą się dwa silniki benzynowe: 1.33 Dual VVT-i, oraz 1.6 Valvematic. Pierwszy osiąga moc 99 KM i moment obrotowy 128 Nm przy 3,800 obr./min., uzyskując średnie zużycie paliwa na poziomie 5.4l / 100 km (mniej o 0.4l niż w poprzedniku). Silnik ten jest dostępny z 6-stopniową, manualną skrzynią biegów.

Silnik 1.6 Valvematic, z nową generacją zmiennych faz rozrządu, osiąga 132 KM i 160 Nm przy 4,400 obr./min. Średnie zużycie paliwa wynosi zaledwie 5.9 l/100 km, czyli aż o 0.7l mniej niż w przypadku poprzednika. Nowością jest możliwość wyboru bezstopniowej, automatycznej skrzyni biegów MultiDrive S, dodatkowo obniżającej zużycie paliwa o średnio 0.2 l /100 km.

W ofercie silników wysokoprężnych znajdą się 1.4 D-4D o mocy 90 KM i momencie obrotowym 205 Nm od 1,800 obr./min., oraz większy 2.0 D-4D o mocy 124 KM. Podobnie jak w przypadku silników benzynowych, znacząco obniżone zostały wartości średniego zużycia paliwa: odpowiednio 3.9 l/100 km w przypadku silnika 1.4 D-4D (spadek o 0.6l), oraz 4.3 l/100 dla silnika 2.0 D-4D (spadek o 0.9l).

Silniki 1.33 Dual VVT-i i 1.4 D-4D będą mogły współpracować z systemem Stop & Start (automatyczne wyłączanie jednostki napędowej przy postoju). W silniku 2.0 D-4D funkcja ta jest standardowa.

7. Pełny napęd hybrydowy – flagowa wersja nowego Aurisa

Od momentu debiutu pierwszej generacji Aurisa z napędem hybrydowym w 2010 roku, znalazł on ponad 60 tys. nabywców w Europie, stając się drugim po Priusie najbardziej popularnym pojazdem hybrydowym.

Nowy Auris Hybrid będzie dysponował znanym z poprzednika układem hybrydowym, o zmodyfikowanych i dodatkowo ulepszonych poszczególnych elementach systemu. Największe zmiany zostały wprowadzone w przekładni planetarnej, która w nowej wersji modelu będzie pracować jeszcze płynniej, dostarczając bardziej naturalne wrażenia z przyśpieszania.

Łączna moc systemu generowana przez silnik elektryczny i spalinowy wynosi 136 KM, co zapewni nowemu Aurisowi Hybrid przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w 10.9 sek., oraz prędkość maksymalną 180 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi jedynie 3.8 l/100 km, czyniąc z hybrydowego Aurisa najbardziej ekonomiczny samochód w swoim segmencie. Emisja CO2 została obniżona do 87 g/km.

Po raz pierwszy w Aurisie, wersja hybrydowa nie odbiega w funkcjonalności wnętrza i bagażnika od spalinowych wersji modelu. Było to możliwe dzięki umieszczeniu baterii zespołu napędowego pod tylną kanapą, podobnie jak w modelu Yaris Hybrid. Wersja hybrydowa nowego Aurisa będzie wyróżniała się od pozostałych wersji silnikowych elementami stylistycznymi nadwozia i wnętrza: innym zderzakiem przednim, światłami tylnymi, felgami aluminiowymi, tapicerkami i kolorystyką wnętrza.

8. Lepszy poziom wyposażenia

Wyposażenie nowego Aurisa zostało poprawione już od wersji standardowej, w której znajdą się teraz funkcja Follow Me Home, asystent podjazdu pod górę, oraz tempomat (wersje ze skrzynią bezstopniową MultiDrive S).

W wyższych wersjach wyposażenia dodana została regulacja wysokości fotela pasażera, centralny podłokietnik na tylnej kanapie, system multimedialny Toyota Touch z kamerą cofania, złącze USB z pełną obsługą iPoda.

Najlepiej wyposażone wersje będą zawierały tak zaawansowane elementy jak światła biksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów, system bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, panoramiczny szklany dach, system Toyota Touch & Go z nawigacją satelitarną, zestaw audio JBL, czy system automatycznego parkowania (SIPA).