KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota Mirai innowacją dekady według Center of Automotive Management (CAM)

Email Drukuj WORD Download PDF Download
05-10-15
  • Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty Mirai zostały uznane za największą innowację ostatniej dekady przez Center of Automotive Management (CAM);
  • Toyota Mirai – pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód na wodorowe ogniwa paliwowe;
  • Center of Automotive Management (CAM) w Niemczech stworzyło ranking 100 najważniejszych innowacji w motoryzacji po porównaniu ponad 8000 nowych rozwiązań;
  • Toyota Prius Plug-in Hybrid, która zadebiutowała na rynku w 2012 roku, znalazła się na trzecim miejscu rankingu.

Toyota Mirai okazała się największą motoryzacyjną innowacją ostatniej dekady. Pierwszy seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe znalazł się na szczycie rankingu opracowanego przez niemieckie Center of Automotive Management (CAM). W najbliższych tygodniach Mirai trafi do pierwszych klientów w Niemczech, Danii i Wielkiej Brytanii.

Zespół CAM pod kierownictwem prof. Stefana Bratzela zbadał ponad 8000 innowacji z lat 2005-2015, po czym ocenił je pod względem ich znaczenia dla rynku i przemysłu motoryzacyjnego. Zwycięzcą okazał się pierwszy seryjnie produkowany samochód na ogniwa paliwowe.

Toyota Mirai napędzana jest wodorem, który łączy się z tlenem w ogniwach paliwowych, uwalniając energię. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Ogniwa paliwowe zasilają silnik elektryczny o mocy 154 KM. Mirai prowadzi się tak samo łatwo, jak każdy samochód z automatyczną skrzynią biegów. Zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi w zależności od stylu jazdy od 500 do ponad 700 km, a tankowanie trwa tylko 3 minuty.

Prius Plug-in Hybrid to kolejny zwycięzca spod znaku Toyoty. Eksperci CAM zwrócili uwagę, że był to pierwszy seryjnie produkowany samochód typu plug-in, który można ładować ze zwykłego domowego gniazdka. Auto zużywa tylko 5,2 kWh elektryczności i 2,1 l benzyny na 100 km, co odpowiada emisji 49 g CO2 na kilometr. Wśród 100 najważniejszych innowacji w branży, Prius Plug-in zajął trzecie miejsce.

Link do rankingu:
http://www.autoflotte.de/fm/3478/CAM_Automotive_Innovations_2015_Top10.jpg

Link do strony Center of Automotive Management:
http://www.auto-institute.com/aboutus.htm

Email Drukuj WORD Download PDF Download
 


Galeria Video

Fuel cell final name