KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

TS040 HYBRID – nowy bolid zespołu TOYOTA Racing

Email Drukuj WORD Download PDF Download
27-03-14

27 marca br. zespół TOYOTA Racing zaprezentował nowy bolid o nazwie TS040 HYBRID, oraz przedstawił kierowców, którzy w sezonie 2014 wystartują w serii FIA World Endurance Championship (WEC), w tym w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Bolid TS040 HYBRID rozpoczyna nową erę technologii hybrydowej w motorsporcie, dając zespołowi Toyoty możliwość osiągania najwyższych celów.

TS040 Hybrid

Łączna moc bolidu TS040 Hybrid wynosi 1000 KM. 3,7-litrowa, wolnossąca jednostka benzynowa V8 rozwija 520 KM. Dodatkowe 480 KM wzrostu mocy dostarczają na wszystkie koła jednostki elektryczne. Jest to najbardziej zaawansowana technicznie konstrukcja hybrydowa wykorzystywana w motorsporcie.

Doświadczenia Toyoty z dotychczasowych startów hybrydowym bolidem w serii WEC są niezwykle istotne w procesie rozwijania seryjnych pojazdów hybrydowych koncernu. Już dziś ma miejsce transfer technologii z toru wyścigowego na zwykłe drogi. Toyota jest światowym liderem w dziedzinie napędów hybrydowych. Od 1997 roku, kiedy zadebiutował model Prius pierwszej generacji, firma sprzedała ponad 6 milionów samochodów hybrydowych.

Powrót zespołu TOYOTA Racing do napędu na cztery koła nawiązuje do koncepcji, którą zespół rozwijał od 2007 roku, kiedy Supra HV-R z napędem na cztery koła zostałapierwszym samochodem hybrydowym, który wygrał wyścig 24-godzinny (Tokachi 24 Hours).

Nowy napęd hybrydowy TOYOTA Racing został opracowany zgodnie ze zrewidowanymi wymogami WEC w zakresie obniżania zużycia paliwa. FIA zobowiązała zespoły do obniżenia zużycia paliwa o 25% w stosunku do sezonu 2013, zarówno w drodze usprawniania jednostek napędowych, jak i aerodynamiki bolidów. Czujniki zamontowane w każdym z bolidów będą mierzyły poziom zużycia paliwa, a w przypadku przekroczenia ustalonych limitów, na zespoły będą nakładane kary. Zespół TOYOTA Racing, dzięki współpracy z oficjalnym partnerem TOTAL i wykorzystaniu specjalistycznych olei, uzyskał jeszcze większą efektywność napędu hybrydowego.

Nowe, bardziej otwarte regulacje serii WEC, pozwoliły zespołowi wyraźnie zwiększyć moc napędu hybrydowego. Na przedniej osi bolidu został dodany silnik elektryczny–generator AISIN AW. Na osi tylnej pracuje tak jak dotychczas analogiczna jednostka DENSO.

W trakcie wytracania prędkości, generatory wspierają układ hamulcowy, akumulując energię, która za pośrednictwem inwertera jest przekazywana do superkondensatora NISSHINBO. Kiedy kierowca przyspiesza, oba pracują jako silniki, dostarczając wzrostu mocy o wartości 480 KM.

Zarówno napęd na cztery koła, jak i jednostka benzynowa V8 bolidu TS040, powstały w oddziale Motor Sports Unit Development centrum technicznego Higashifuji. Zawieszenie jest projektowane i wytwarzane w TOYOTA Motorsport GmbH (TMG) w Kolonii, będąc ewolucją rozwiązań znanych z poprzedniego bolidu TOYOTA Racing – TS030.

W pracy nad nowym bolidem TS040 HYBRID inżynierowie poświęcili wiele uwagi aerodynamice, dzięki czemu nie tylko obniżony został opór powietrza, ale także zwiększono docisk aerodynamiczny, co zapewnia większą przyczepność bolidu przy węższych niż w 2013 roku oponach (o 5 cm).

Na rok 2014 zespół TOYOTA Racing wprowadził także zmiany w podziale kierowców: Alex Wurz, Stéphane Sarrazin i Kazuki Nakajima pojadą bolidem nr 7, a Anthony Davidson, Nicolas Lapierre i Sébastien Buemi bolidem nr 8.

Bolid TS040 HYBRID miał swój debiut torowy 21 stycznia na torze Paul Ricard. Od tego czasu odbył 12 sesji testowych w Europie, pokonując dystans ok. 18 tys. km. Po dwudniowym prologu testowym na torze Paul Ricard (28-29 marca), zespół planujejeszcze jedną sesję treningową przed 6-godzinnym wyścigiem na torze Silverstone, gdzie bolid TS040 rozpocznie walkę z zespołami fabrycznymi Audi i Porsche.

Kalendarium startów serii FIA World Endurance Championship w 2014 roku:

20 kwietnia 6-godzinny wyścig na torze Silverstone (Wielka Brytania)
3 maja 6-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps (Belgia)
14 czerwca 24-godzinny wyścig Le Mans 24 (Francja)
20 sierpnia 6-godzinny wyścig na Circuit of the Americas (USA)
12 października 6-godzinny wyścig Fuji (Japonia)
2 listopada 6-godzinny wyścig w Szanghaju (Chiny)
15 listopada 6-godzinny wyścig Bahrajnu
30 listopada 6-godzinny wyścig w San Paulo (Brazylia)

 

Zdjęcia bolidu TS040 Hybrid z prawami wykorzystania w mediach znajdują się na oficjalnej stronie zespołu: www.toyotahybridracing.com

Historia marki Toyota w FIA World Endurance Championship

W roku 1983 Toyota zapoczątkowała karierę w wyścigach długodystansowych FIA World Endurance Championship. Od tego przełomowego w historii marki wydarzenia bolidy Toyoty wzięły udział w 15 wyścigach Le Mans 24 Hours, zajmując drugie pozycje w latach 1992, 1994, 1999 i 2013. W 2012 roku zadebiutowała z modelem TS030, w pełni hybrydowym bolidem startującym w klasie prototypów LMP1. Nowy samochód pierwsze zwycięstwo odniósł już podczas swojego trzeciego wyścigu. Łącznie po dwóch sezonach startów ma na koncie 5 zwycięstw. Bolid został zaprojektowany i zbudowany przez Toyota Motorsport GmbH (TMG) z Kolonii, gdzie siedzibę ma cały zespół wyścigowy. W przeszłości w TMG umiejscowiony był także zespół Toyota World Rally i fabryczny zespół Formuły 1. W roku 1998 TMG wydała na świat bolid TS020, który startował w wyścigach Le Mans 24 Hours w latach 1998-99. Obecnie TMG łączy uczestnictwo w motorsporcie z rozwojem zaawansowanej technologii, dostarczanej firmom zewnętrznym oraz rodzinie seryjnych modeli Toyoty.

Email Drukuj WORD Download PDF Download